Úvod > Spravodajstvo > Slovensko > Bugár neodporučí poslancom voliť Fica za ústavného sudcu, podľa Baránka za to môže jeden fakt

Bugár neodporučí poslancom voliť Fica za ústavného sudcu, podľa Baránka za to môže jeden fakt

Dalšie články v kategórií

BRATISLAVA 11. februára (WebNoviny.sk) - Aktuálna situácia okolo voľby kandidátov na ústavných sudcov by podľa politického analytika Jána Baránka nemala spôsobiť krízu vo vládnej koalícii.

Bugárova kandidatúra na prezidenta


Uviedol to pre agentúru SITA s tým, že chápe návrh Mosta-Híd, aby sa voľba kandidátov na ústavných sudcov uskutočnila v Národnej rade SR verejne.

"Chápem obavy Mosta-Híd z toho, že sa Smer-SD dohodol s ĽSNS Mariana Kotlebu. Keby bola tajná voľba, kotlebovské hlasy by mohli prisudzovať Mostu-Híd," uviedol Baránek. Podľa neho do situácie vstupuje fakt, že Béla Bugár kandiduje za prezidenta.

"Ak nechce úplne stratiť svojich voličov, musí zachovať isté dekórum a do toho patrí aj to, že neodporučí zvoliť Roberta Fica za kandidáta na sudcu ÚS SR. Lebo stále platí, že volič Mosta-Híd nie je nadšený z koalície so Smerom-SD. Týmto si chce Bugár nejaké hlasy predsa do volieb získať," priblížil.

Fico pomaly stráca hlavné slovo


Bugár poslancom Mosta-Híd neodporučí podporiť kandidáta Roberta Fica. "Ako som to už viackrát vyhlásil, podporu kandidáta Roberta Fica poslancom strany Most-Híd neodporučím. Definitívne rozhodnutie o tom, ktorých kandidátov podporíme, prinesieme v utorok na zasadnutí klubu," uviedol Bugár pre agentúru SITA.

"Druhá kardinálna vec je, či voľba môže spôsobiť koaličnú krízu, myslím, že nie," vyjadril sa Baránek. Isté prepojenie vidí aj v tom, že aj predseda NR SR Andrej Danko (SNS) je za verejné hlasovanie v parlamente.

"Zrejme sa tie pomery v Smere-SD menia tak, že Fico pomaly stráca to hlavné slovo a možno sú tam nejaké presuny smerom k premiérovi Petrovi Pellegrinimu. Asi cítia, že si Danko môže dovoliť ísť proti názoru Erika Tomáša (poslanec NR SR za Smer-SD), ktorý je za tajnú voľbu a do toho vstupuje aj fakt, že Danko má s Tomášom zlé vzťahy. Tam sa krížia ich záujmy," dodal.

Dankov návrh je na mieste


"Napriek tomu, že Smer-SD chce tajnú voľbu, sú odhodlaní ísť proti tomu a predpokladám, že koaličná kríza nebude," podotkol Baránek.

Zároveň je Baránek presvedčený, že je v záujme štátu zvoliť 18 kandidátov. Preto by mali poslanci využiť všetky legitímne postupy na to, aby ústavný súd nezostal nefunkčný.

"Tu nie je cieľ kto z koho, ale zachovanie funkčnosti ústavného súdu," dodal. Podľa neho aj návrh Danka, aby rokovali opozičné a koaličné strany pred voľbou o kandidátoch na ústavných sudcov je na mieste.Viac k témam: Most-Híd, predseda NR SR, Smer-SD, SNS Slovenská národná strana, Ústavný súd Slovenskej republiky, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk - Bugár neodporučí poslancom voliť Fica za ústavného sudcu, podľa Baránka za to môže jeden fakt © SITA Všetky práva vyhradené.